Dieta eliminacyjna jest jedną z popularnych diet, stosowanych w przypadku alergii pokarmowych. Trzymanie się ściśle przyjętych zasad pozwala na uzyskanie skutecznych efektów, w walce z alergią.
Każda dieta opiera się na określonych zasadach. Zanim zaczniemy stosować dietę eliminacyjną warto zapoznać się z jej istotnymi elementami.
Eliminacja produktu
Wykluczenie z diety produktu, który wywołuje reakcje alergiczną jest podstawą diety eliminacyjnej. Nie wystarczy wyeliminować z jadłospisu tylko uczulającego produktu ale również innych potraw, które zawierają daną substancję. W przypadku uczulenia na zboża dotyczy to nie tylko pieczywa ale także makaronów czy płatków śniadaniowych.
Uzupełnianie składników odżywczych
Eliminacja danego produktu może wiązać się niedoborem cennych witamin w naszym organizmie. Brakujące składniki odżywcze należy uzupełniać zamiennikami produktów.
Kontrola specjalisty
W żadnym wypadku nie należy stosować takiej diety bez konsultacji z lekarzem. Specjalista dobierze nam odpowiednie produkty i ułoży dietę. Podczas jej stosowania konieczny jest stały kontakt z lekarzem oraz regularne wizyty kontrolne.
Czas trwania
Taka dieta powinna trwać przez okres kilku tygodni bądź kilku miesięcy. Może być także stosowana w okresie ciąży bądź przy konkretnej chorobie takiej jak np. cukrzyca albo celiakia. Z czasem można zacząć ponownie wprowadzać uczulający produkt do diety.
Rygorystyczne przestrzeganie
Stosowanie diety eliminacyjnej wymaga nie lada rygoru. Tylko konsekwencja w unikaniu określonych produktów da nam pożądane rezultaty. Pomoże w tym dokładne sprawdzanie etykiet produktów i czytanie ich składu. Kontrola naszego jadłospisu jest niezbędna, a zmiana nawyków żywieniowych tylko polepszy nasze zdrowie.