polskie bakterie w walce z azs

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe i nawrotowe schorzenie z wybitnie nasilonym świądem, typową lokalizacją i charakterystycznym obrazem zmian. W Polsce choroba dotyka już 38% dzieci.

Atopowe zapalenie skóry – dlaczego powstaje?

Przyczyny rozwoju atopowego zapalenia skóry nie zostały jeszcze całkowicie poznane. Wiadomo jednak, że na chorobę wpływają zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Największe ryzyko zachorowania na AZS dotyczy tych maluchów, których oboje rodzice są alergikami. Jednak nie każde dziecko z atopią, czyli wrodzonymi skłonnościami do chorób alergicznych, będzie miało objawy wyprysku. Nasila je zachodni styl życia, na który składa się mieszkanie w zanieczyszczonym, wielkomiejskim środowisku, zwiększenie zużycia antybiotyków oraz nadmierna higiena. Dodatkowo częsty kontakt z alergenami staje się przyczyną zaczerwienienia i świądu skóry, co sprzyja nadkażeniom bakteryjnym i grzybiczym.

Prawidłowa mikroflora jelit a rozwój AZS

Wiele gatunków bakterii kolonizuje układ pokarmowy dziecka tuż po jego urodzeniu. Rozwój prawidłowej mikrobioty trwa do 2. roku życia malucha. Według teorii mikrobiotycznej, mikroflora jelitowa jest niezbędna, aby aktywować procesy regulujące odporność oraz rozwój tolerancji immunologicznej na antygeny. Dostarczana jest ona dziecku z dróg rodnych i skóry matki w czasie porodu, a potem wraz z jej mlekiem. Niestety, u maluchów rodzących się w wyniku cesarskiego cięcia lub sztucznie karmionych od pierwszych dni życia następuje opóźniona lub niewłaściwa kolonizacja przewodu pokarmowego. Gdy bakterii kwasu mlekowego jest zbyt mało, wzrasta liczba potencjalnych patogenów, co sprzyja infekcjom oraz rozwojowi chorób o podłożu alergicznym, w tym AZS.

Jak bakterie pomagają w zwalczeniu atopowego zapalenia skóry?

Korzystne bakterie kwasu mlekowego mają niebagatelne znaczenie w profilaktyce i zwalczaniu atopowego zapalenia skóry. Regulują one równowagę ekosystemu jelitowego, zapewniając jego prawidłowy skład. Dodatkowo spełniają ważną rolę w kształtowaniu anatomicznej bariery jelitowej. Nadmierna przepuszczalność jelit jest źródłem wielu alergii pokarmowych. W jej wyniku uczulające cząstki pokarmu dostają się do krwiobiegu, przyczyniając się do powstania reakcji zapalnych. Mikrobiota przewodu pokarmowego dziecka kształtuje także odpowiedź immunologiczną na alergeny. Jej nieprawidłowy skład może być więc czynnikiem, który istotnie wpłynie na rozwój AZS. Na szczęście możemy kształtować skład mikroflory jelitowej za pomocą probiotyków. Są to specjalne preparaty zawierające żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego, które we właściwej dawce wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Najczęściej zawierają one bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. U dzieci zmniejszają one objawy wyprysku atopowego oraz rozwijają ich tolerancję wobec alergenów pokarmowych.

Jakie bakterie wybrać i dlaczego?

Korzystne działanie bakterii kwasu mlekowego zależy nie tylko od ich gatunku, ale również od szczepu. Dlatego należy wybierać preparaty ze starannie wyselekcjonowanymi szczepami o udowodnionym działaniu probiotycznym. Takie specyfiki podawane dziecku mogą zmniejszyć u niego ryzyko wystąpienia AZS lub złagodzić obecne objawy. Co ważne, mikroflora jelitowa różni się u ludzi zamieszkujących poszczególne szerokości geograficzne. Wpływają na to zarówno czynniki genetyczne, jak i nawyki żywieniowe. Dlatego wyselekcjonowano trzy probiotyczne szczepy, które tworzą prawidłową mikrobiotę u Polaków: Lactobacillus rhamnosus ŁOCK 0900, Lactobacillus rhamnosus ŁOCK 0908 i Lactobacillus casei ŁOCK 0919.  Znajdziemy je w doustnym preparacie Latopic®, który został przebadany z udziałem polskich dzieci.

Polskie bakterie w walce z AZS!

Stosowanie probiotyków efektywnie wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry. Preparat Latopic® doustny stosowany u osób z alergią pokarmową łagodzi objawy wyprysku atopowego. Skuteczność oraz bezpieczeństwo starannie wyselekcjonowanych, polskich szczepów bakterii kwasu mlekowego w nim zawartych potwierdzono w badaniach klinicznych. Są one ponadto odporne na niskie pH panujące w żołądku, co pozwala im na efektywną kolonizację przewodu pokarmowego. Produkują metabolity, takie jak nadtlenek wodoru czy bakteriocyny, ograniczające namnażanie szkodliwych patogenów. Produkt jest bezpieczny dla niemowląt i dzieci, bo nie zawiera białek mleka, laktozy ani glutenu. Podaje się jedną saszetkę preparatu raz dziennie przez co najmniej trzy miesiące. Taki sposób stosowania przyczynia się do zwiększenia szczelności jelit i stymulacji wydzielania śluzu. Latopic® doustny wpływa wyjątkowo korzystnie na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej i immunologicznej w organizmie dziecka. Odpowiednia opieka nad małym atopikiem pozwala na kontrolowanie jego choroby. Na jej temat więcej można dowiedzieć się na portalu Pierwszy krok w AZS. W walce z atopowym zapaleniem skóry musimy działać nie tylko od wewnątrz. Istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry, którą zapewnią metabolity wytwarzane przez bakterie z rodzaju Lactobacillus. Są to substancje wykazujące działanie przeciwdrobnoustrojowe i ograniczające rozwój gronkowca złocistego, który jest najczęstszą przyczyną nadkażeń u atopików. Te metabolity bakterii kwasu mlekowego zawarte są w emolientach Latopic®. Emolienty to produkty kosmetyczne, które służą do zmiękczenia, nawilżenia, natłuszczenia oraz uelastycznienia skóry. Stosowanie probiotyków i emolientów jest niezbędne, aby dbać o zdrowie maluchów zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Odpowiednia opieka nad dzieckiem stanowi nie lada wyzwanie dla rodziców, szczególnie, gdy ich pociechy cierpią na AZS lub alergie. To właśnie z myślą o nich powstał portal Zdrowe Maluchy, pełen ciekawych artykułów i porad na temat zdrowia i rozwoju dzieci.

emolienty LatopicTekst sponsorowany