Jak odróżnić alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej?

Jak odróżnić alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej?

Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia „alergia pokarmowa” i „nietolerancja pokarmowa”, tymczasem nie są to synonimy.  Jak odróżnić uczulenie na mleko krowie od nietolerancji laktozy?

Zachodni styl życia, który wiąże się ze spożywaniem wysoko przetworzonej żywności i nadmierną higienizacją, nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Systematycznie przybywa osób zmagających się z rozmaitymi rodzajami alergii i nietolerancji pokarmowych. Z pewnością wśród twoich znajomych są osoby, które znajdują się na diecie bezglutenowej, bezjajecznej lub wykluczające wyroby mleczne z menu.  Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa mają wspólne podłoże?

Choć u podłoża nietolerancji pokarmowej i alergii pokarmowej leżą podobne czynniki, warto pamiętać, iż mamy do czynienia z dwoma różnymi dolegliwościami.  WHO prognozuje, że jeśli nasz styl życia nie ulegnie zmianie, już niebawem co piąty mieszkaniec globu będzie borykał się z alergią pokarmową.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

W przypadku nietolerancji pokarmowej mamy do czynienia z wykształceniem nadwrażliwości na  określony pokarm lub jego składnik. Organizm osób dotkniętych nietolerancją laktozy nie wytwarza dostatecznej ilości laktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru mlecznego. W rezultacie  po spożyciu mleka pojawiają się dokuczliwe, aczkolwiek mało specyficzne objawy takie jak biegunka, migreny, bóle brzucha i wzdęcia.

Jak odróżnić alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej?

Nietolerancja lepsza od alergii pokarmowej?

O ile osoba, u której zdiagnozowano alergię na mleko, musi wykluczyć z menu wszystkie wyroby mleczne, w tym jogurty i sery, o tyle w przypadku nietolerancji laktozy można spożywać produkty uzyskane w wyniku fermentacji mlekowej.  Bakterie kwasu mlekowego dodawane do mleka podczas produkcji jogurtów i kefirów wykorzystują cukier mleczny, w rezultacie produkt finalny charakteryzuje się obniżoną zawartością laktozy. W przypadku alergii pokarmowej na mleko mamy do czynienia z nadwrażliwością na białko, które jest niezwykle oporne na działanie wysokiej temperatury i niskie pH, toteż nie ulega rozkładowi w wyniku obróbki kulinarnej  czy  fermentacji mlekowej.  W rezultacie osoby dotknięte tą przypadłością muszą całkowicie wyeliminować nabiał ze swojej diety. U niektórych osób dobrym rozwiązaniem okazuje się zastąpienie mleka krowiego kozim lub owczym.  Mleko pochodzące od kóz zawiera ten sam rodzaj kazeiny (białka), który występuje w mleku matki.  Profil białkowy mleka krowiego znacząco różni się od pokarmu pochodzącego od matki.

Kiedy dieta eliminacyjna staje się koniecznością…

Niezależnie od tego, czy zdiagnozowano u nas alergię pokarmową czy nietolerancję, konieczna jest modyfikacja dotychczasowego menu.  Ze swojego jadłospisu musimy wyeliminować wszystkie pokarmy zawierające „szkodliwy” składnik. Choć zdaniem naukowców nietolerancja pokarmowa jest mniej groźna od alergii, nie należy jej lekceważyć. Jeśli po wykryciu nietolerancji glutenu lub laktozy nadal będziesz spożywać chleb pszenny i świeże mleko, istnieje ryzyko, iż doprowadzisz do poważnych uszkodzeń w obrębie przewodu pokarmowego. Aby tego uniknąć, należy wnikliwie czytać etykiety produktów spożywczych i zrezygnować ze spożywania dań, których skład nie jest dla nas do końca jasny.

Jak odróżnić alergię pokarmową od nietolerancji pokarmowej?

Czy nietolerancję pokarmową można odziedziczyć?

Skłonność do nietolerancji pokarmowej może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.  Jeśli organizm jednego z rodziców nie wytwarza dostatecznej ilości laktazy, istnieje dużo podobieństwo, że dziecko odziedziczy ten problem.   Innym czynnikiem sprzyjającym wykształceniu się nietolerancji pokarmowej jest nadmierna higienizacja życia codziennego.  Aby układ immunologiczny dziecka mógł dojrzeć potrzebuje kontaktu z bakteriami. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy narażać malucha na groźne infekcje. Wystarczy, że nie będziemy panikowali, gdy maluch podniesie z ziemi kamyk i zrezygnujemy z przecierania przy pomocy chusteczek antybakteryjnych wszystkich zabawek i łóżeczka szkraba.

Czasem zdarza się, iż rodzice zbyt wcześnie wzbogacają dietę dziecka. Warto pamiętać, iż  układ pokarmowy niemowlaka nie jest przystosowany do trawienia  niektórych produktów. Zanim wzbogacisz jego menu, skonsultuj się z lekarzem.  Internet nie jest najlepszym miejscem do poszukiwania porad dotyczących diety dziecka, ponieważ często można natknąć się na zalecenia niemające żadnego potwierdzenia w badaniach.

Marlena

*Treści zawarte na serwisie Alergie-pokarmowe.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-pokarmowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: