alergia-pokarmowa

Osób z alergią pokarmową wciąż przybywa. Jak radzić sobie z tą uciążliwą chorobą, podczas gdy dużo czasu przebywamy (i jemy) poza domem?

Alergia pokarmowa coraz częstsza u dzieci

Lawinowo rośnie liczba osób zmagających się z przykrym problemem, jakim jest alergia pokarmowa. Cierpią na nią zarówno dorośli, jak i małe dzieci. U tych ostatnich problem jest o tyle trudniejszy, że dziecku trudno jest zrozumieć, iż z jakichś względów musi odmówić sobie ulubionej czekolady czy kanapki. Dodatkowo tej grupie cierpiących na alergię trudno jest również kontrolować własną dietę, jako że nierzadko zjadają one to, co zostanie im podane przez dorosłych. Jeśli więc pani ekspedientka ze szkolnego sklepiku sprzeda dziecku chrupki mogące zawierać śladowe ilości określonego alergenu albo nieświadome niczego dziecko skorzysta z pełnej oferty szkolnej stołówki, źródeł reakcji alergicznej można szukać niczym wiatru w polu.

Alergik w przedszkolu – jak sobie radzić?

alergia-pokarmowa

Rosnąca liczba dzieci zmagających się z tym przykrym problemem zmusza pracowników przedszkoli do coraz szerzej zakrojonej współpracy z rodzicami w zakresie ustalania programów jedzenia. Indywidualna rozpiska posiłków, jakie mogą znaleźć się w diecie przedszkolaka, nikogo już nie dziwi i stanowi coraz częstszą praktykę większości placówek. Ważne jest, aby rodzice dziecka z alergią mieli stały kontakt zarówno z lekarzem, jak i z personelem przedszkola. Ułatwia to bycie na bieżąco z aktualnym stanem zdrowia dziecka i towarzyszącymi mu zagrożeniami, a także umożliwia kontrolowanie tego, co dziecko zjada poza domem. Niekiedy zdarza się tak, że w grupie przedszkolnej znajduje się grono dzieci mających taki sam problem. Warto, aby rodzice kontaktowali się również między sobą i wymieniali się wzajemnie swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pomocą.

Autor: Natalia Wieteska