Alergia alergii nierówna, o czym świadczy klasyfikacja typów uczuleń. Czym charakteryzuje się alergia pokarmowa typu I?
Alergia pokarmowa
Do reakcji alergicznej na pokarmy dochodzi gdy organizm traktuje pokarmy jak drobnoustroje. Cały mechanizm ma za zadanie ich eliminację. Alergia pokarmowa jest więc wynikiem działania komórek organizmu człowieka. To bardzo popularny rodzaj uczuleń, który występuje u dzieci i osób dorosłych. Organizm wytwarza przeciwciała IgE, które odgrywają ważną rolę w procesie alergii. Najczęściej uczulają takie alergeny jak zboża, owoce, warzywa, orzechy, owoce morza, jaja oraz mleko.
Alergia pokarmowa typu I
Alergia pokarmowa typu I jest alergią natychmiastową. W praktyce oznacza to pojawienie się objawów, czyli reakcji alergicznych, do godziny od spożycia pokarmu. Reakcja jest zależna od przeciwciał. W proces zaangażowane są komórki tuczne, bazofile oraz limfocyty B. Produkowane przeciwciała IgE szybko rozpoznają antygeny. Przy każdym kolejnym zetknięciu komórek z alergenami, dochodzi do zwiększonej produkcji histaminy, co objawia się reakcjami alergicznymi. Powstaje tzw. pamięć immunologiczna, która utrwala obraz alergenu dla układu odpornościowego.
Niebezpieczne reakcje
Typ I alergii pokarmowej jest bardzo groźną formą uczulenia. Przez wzgląd na natychmiastowe wystąpienie reakcji alergicznych, wzrasta ryzyko anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to najbardziej niebezpieczna reakcja na alergen. Zespół objawów może prowadzić do poważnych zmian w organizmie a nawet śmierci. Alergia pokarmowa typu I to najczęściej występujący rodzaj alergii pokarmowej. Różnorodne objawy kliniczne oraz ich duża dynamika stanowią zagrożenie dla pacjenta. W leczeniu zaleca się przede wszystkim zachowanie dużej ostrożności przy spożywaniu pokarmów. Przy stwierdzonej alergii na dany produkt, skuteczna może okazać się dieta eliminacyjna.
Alergia pokarmowa typu I to duży problem. Liczba alergenów oraz objawów uczulenia nie ułatwia diagnostyki. Jednak prawidłowo rozpoznana alergia może uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi i tragicznymi skutkami reakcji alergicznych.
Katarzyna Antos