alergia na mleko
Brian Suman z Unsplash

Uczulenie na konkretny rodzaj pożywienia częściej pojawia się w okresie dziecięcym. Ma to swoje naturalne uzasadnienie – czasami zbyt szybko wprowadzamy do diety malucha nowe produkty. Tymczasem jego układ odpornościowy dopiero się rozwija. Jedną z najczęstszych u dzieci alergii pokarmowych jest uczulenie na białka mleka krowiego. Najczęściej jej objawy zaczynają być widoczne już w wieku niemowlęcym. Co ciekawe – częściej ma to miejsce u dzieci, które nie były karmione piersią, tylko mlekiem modyfikowanym. Uczulenie na mleko jest inaczej nazywane skazą białkową.

Symptomy
Do symptomów dających się zauważyć niemal natychmiastowo możemy zaliczyć: zmiany skórne ( m.in. wypryski, pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry czy obrzęk naczyniowo – ruchowy), objawy ze strony układu oddechowego (zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie krtani, astma, problemy z oddychaniem, nawracające zapalenie oskrzeli), objawy ze strony układu trawiennego (biegunki, wymioty, kolki, ulewanie, zaparcia, a w skrajnych przypadkach krwawienia z przewodu pokarmowego).
Alergia na mleko może powodować groźne dla zdrowia powikłania, dlatego po zauważeniu pierwszych niepokojących symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do pediatry. Nieleczone uczulenie prowadzi do: zaburzeń wzrostu, struktury i uwapnienia kości, drgawek, niedokrwistości a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Diagnostyka

Tymczasem odpowiednie postępowanie diagnostyczne (polegające na dogłębnym wywiadzie oraz obserwacji reakcji organizmu dziecka, testom alergicznym skórnym) pomaga nie tylko uniknąć dalszych powikłań, ale umożliwia normalne funkcjonowanie. Leczenie opiera się na wprowadzeniu diety eliminacyjnej (zamiast mleka krowiego i jego pochodnych można dziecku podawać produkty na bazie mleka koziego czy owczego), a czasami także farmakologicznej terapii. Zdarza się, że alergia na mleko ustępuje wraz z osiągnięciem 3 roku życia. Wskazana jest jednak wzmożona ostrożność w komponowaniu jadłospisu takiego dziecka.