alergia na leki
Leohoho z Unsplash

Reakcja alergiczna na leki może pojawić się przy stosowaniu niemal każdego preparatu. Jej mechanizm jest związany z działaniem przeciwciała w organizmie, które to jest wyzwalane przez zażywany lek. Do najczęściej uczulających farmaceutyków należą różnego rodzaju antybiotyki, sulfonamidy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

 

Przyjmowanie lekarstwSposób podania leku również nie jest bez znaczenia – najbezpieczniejsze są specyfiki doustne, a z kolei te przyjmowane w postaci iniekcji czy miejscowo – uczulają częściej. Również czynniki indywidualne – takie jak stan zdrowia pacjenta mają wpływ na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Alergia może dawać symptomy o różnym zakresie – ogólnoustrojowe lub też dotyczące poszczególnych organów. Ogólnoustrojowa reakcja może obejmować np. gorączkę, zmiany skórne, pokrzywkę, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny czy chorobę posurowiczą.

Wstrząsy i reakcja alergiczne

Zazwyczaj do wstrząsu dochodzi po zastrzykach z penicyliny, po przyjęciu kontrastu (przed badaniem RTG), albo po silnych środkach przeciwbólowych. Alergiczne reakcje dotyczące poszczególnych organów najczęściej ograniczają się do skóry oraz układu krwiotwórczego. Może wystąpić nawet anemia, małopłytkowość czy owrzodzenia (m.in. w obrębie migdałków), zmiany chorobowe skóry (wypryski, pokrzywka, rumień).
Alergia na leki nie należy do łatwo wykrywalnych przy pomocy testów. Oczywiście można za ich pomocą zdiagnozować uczulenie na penicylinę czy leki znieczulające miejscowo, niemniej – unikanie reakcji uczuleniowych na inne farmaceutyki wiąże się przede wszystkim ze wzmożoną ostrożnością, zwracaniem uwagi na skład leków oraz dogłębnym wywiadem lekarskim.