alergia krzyżowa

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na specyficzny związek lub składnik tak zwany alergen, na który dany organizm się uczulił i źle go toleruje. Wyróżniamy alergeny pokarmowe, wziewne, iniekcyjne oraz kontaktowe. Nadchodzi wiosna i wiele osób zaczyna zauważać u siebie objawy alergii związanych z procesem pylenia. Jak się uchronić lub zmniejszyć objawy – można poczytać o tym tutaj ? Jednak dużym problem potęgującym objawy jest alergia krzyżowa – co to jest ? na co zwrócić uwagę ? Odpowiadamy poniżej.

Alergia krzyżowa

Alergia krzyżowa występuje u osoby, u której stwierdzono uczulenie na jeden alergen, a niepożądana reakcja pojawia się po kontakcie z innym alergenem. Dzieje się tak przez podobieństwo w budowie chemicznej alergenów – przeciwciała rozpoznają podobną budowę alergenu i reagują powodując reakcję chemiczną. Układ immunologiczny reaguje na podobne białka zawarte w różnych roślinach, owocach lub warzywach. Najczęściej reakcja zachodzi między alergenami wziewnymi i pokarmowymi. Oznacza to, że osoba uczulona na np. pyłki drzew może również reagować na owoce takie jak jabłka czy brzoskwinie.

Rodzaje alergii krzyżowych

Rodzaje alergii krzyżowych mogą się różnić. Duży udział ma układ immunologiczny, który nie zawsze umie poprawnie odróżnić budowę alergenów. Uznając je za niebezpieczne, będzie je zwalczał za pomocą reakcji alergicznej. W zależności od osoby i środowiska, w którym przebywa alergik najczęściej występujące alergie krzyżowe to:

  • pyłkowe: osoby uczulone na alergie wziewne a dokładnie na pyłki roślin mogą mocno reagować na owoce i warzywa z rodziny tych, które również produkują pyłki. Należy do nich: jabłko, marchewka, seler czy brzoskwinia;
  • pokarmowe: osoby uczulone na pewne pokarmy mogą reagować na pyłki z drzew i traw oraz kurzu domowego;
  • kontaktowe: mogą występować uczulenia na rośliny, które mają kontakt ze skórą np. skrzyp, pokrzywa czy babka lancetowata.

Reakcja krzyżowa zachodzi zwykle po 15 do 30 minut od zetknięcia się z alergenem. Objawy alergii krzyżowej dotyczą głownie układu pokarmowego i oddechowego, a zwłaszcza gardła i jamy ustnej. Rzadziej pojawiają się problemy skórne typu zaczerwienienie, pokrzywka czy wysypka.

Jak sobie radzić z alergią krzyżową ?

Istnieją różne sposoby radzenia sobie z alergiami krzyżowymi w celu złagodzenia objawów. Najszybszy i najprostszy sposób to przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku alergenów pokarmowych – wykluczając je z diety. Dobrą wiadomością jest fakt iż wiele alergenów można spożywać po obróbce termicznej. Przy alergii wziewnej warto unikać narażania na dany alergen – miejsca o wysokim stężeniu pyłków, głownie łąki, trawniki, parki i tereny z bujną roślinnością należy na pewien czas skreślić z listy chętnie odwiedzanych. Jest to gwarancja obniżenia nasilenia objawów. Czytanie składów produktów sprawia że wiemy co jemy. Trudno w to uwierzyć ale wiele produktów, których nawet nie podejrzewamy zawiera znikome ilości alergenów – które u niektórych alergików mogą wywołać poważne problemy i odpowiednie powikłania.

Warto stosować środki łagodzące objawy alergii, takie jak cetyryzyna czy leki przeciwhistaminowe a nawet zwykłe krople do nosa. Pomagają złagodzić uciążliwe objawy jak kichanie, cieknący nos, obrzęk błon śluzowych nosa czy obrzęki skórne. W przypadku nasilenia objawów alergii, każdy alergik powinien skonsultować się z lekarzem, który może zalecić leczenie farmakologiczne lub immunoterapię. Zdarza się, że z pomocą przychodzą testy alergiczne – samemu ciężko określić przyczynę dolegliwości i znaleść ten właściwy alergen.

Alergie krzyżowe mogą sprawić wiele kłopotów i utrudnić życie – również wiosną. Dlatego obserwacja własnego organizmu pozwala rozpocząć stosowanie odpowiednich środków zaradczych. Na co zwrócić uwagę wczesną wiosną? Warto zadbać o odpowiednią wiedzę na temat alergenów i uzupełnić braki na ich temat. Przy skłonności do alergii krzyżowych, warto zwrócić uwagę na owoce i warzywa, które mogą wywołać reakcję alergiczną i w najszybszym działaniu po prostu ich unikać.

Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i warto zadbać o siebie, szczególnie w okresie, gdy alergeny krzyżowe są w pełni aktywne.