Alergie pokarmowe – co może na nie wskazywać

Alergie pokarmowe są dziś często spotykanym schorzeniem. W wyniku niedojrzałości układu immunologicznego wykazuje on nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, które nie stanowią żadnego zagrożenia dla organizmu. Czasem są to substancje pokarmowe, głównie białka. Mogą one pochodzić ze zbóż, owoców, warzyw, nabiału, jajek, mięsa etc. Co może wskazywać na alergię pokarmową?

Wzdęcia

Gdy brzuch jest wzdęty, przyczyny takiego stanu mogą być różne. Być może twoja dieta jest zbyt ciężkostrawna. W takiej sytuacji należy przestawić się na lżejsze posiłki. Niektóre warzywa, vide kapustne, są silnie wzdymające. Spożywając je, trzeba się liczyć z różnymi niedogodnościami. Jednak zdarza się, że wzdęcia są objawem alergii pokarmowej. Czasem organizm uruchamia mechanizmy obronne, ponieważ rozpozna jakieś białko ze spożytego przez nas posiłku jako potencjalne zagrożenie.

Ból brzucha

Jeśli często borykasz się z bólem brzucha, to może być coś więcej niż niestrawność. Owszem, niektóre osoby jedzą stanowczo zbyt ciężkie posiłki. Nadmiar tlustych, smażonych dań nie jest dobry dla naszego organizmu. Może powodować ból brzuch. Ten także może wynikać z przejedzenia. Jednak gdy spożywasz lekkie posiłki, nie objadasz się, a mimo to boli cię brzuch, zwróć uwagę, czy za każdym razem, gdy pojawiają się niedogodności, nie jesz tego samego produktu. Może to być mleko lub wyroby uzyskane z niego. Wtedy warto pomyśleć o odstawieniu tej grupy produktów na tydzień i sprawdzenie, czy ból brzuch ustąpi.

Wymioty

Czasem alergia pokarmowa przyjmuje nieco ostrzejszą postać. Wymioty zazwyczaj przypisujemy zjedzeniu czegoś nieświeżego lub źle umytego. Tymczasem mogą się też pojawić jako jeden z symptomów alergii pokarmowej, np. uczulenia na mleko.

Biegunki

Jeśli stolec ma rozwodnioną konsystencję, przyczyny takiego stanu mogą być różne i bardzo złożone. Osoba dotknięta biegunką może być tuż po kuracji z wykorzystaniem antybiotyków i cierpieć z powodu zaburzonej równowagi mikroflory jelitowej. Może to być też skutek uboczny przyjmowania jakiegoś leku. Biegunki pojawiają się też przy zatruciach pokarmowych i infekcji rotawirusem. Jeśli mają charakter przewlekły lub pojawiają się zawsze po spożyciu jakiegoś pokarmu, może to być znak, iż stanowią symptom alergii pokarmowej.

Zmiany skórne

Nawet dermatolodzy często nie dostrzegają związku między trądzikiem a alergią pokarmową. Tymczasem gdy organizm nie toleruje jakiegoś białka, które spożywamy, uruchamia mechanizmy obronne, w tym stany zapalne, których efektem jest trądzik. Zanim więc zaczniesz łykać antybiotyk na trądzik, wykonaj testy diagnostyczne w kierunku alergii pokarmowej.

Spora ilość gazów

Każdy człowiek w ciągu dnia wydala z jelit gazy. Nie wszystkie mają jednak zapach. Ponadto spożywaniu niektórych artykułów spożywczych towarzyszy ich zwiększona produkcja, vide jaja, rośliny kapustne etc. Jednak gdy twoja dieta jest lekkostrawna, a gazowanie bardzo intensywne, może świadczyć chociażby o alergii na mleko.