Wzrost liczby osób z alergią pokarmową nie zwalnia tempa. Problem jest na tyle duży, że już dawno osiągnął rangę społecznego. Czym charakteryzuje się alergia pokarmowa typu III?
Alergia pokarmowa – problem współczesnego społeczeństwa
Żyjemy szybko, tak też się odżywiamy. Spożywamy przetworzone jedzenie, bo tak jest dla nas szybciej i wygodniej. Nie mamy czasu na gotowanie, co poniekąd odbija się na naszym zdrowiu. Do wszystkiego dochodzą warunki klimatyczne i środowiskowe. Zanieczyszczenie oraz szereg innych czynników wpływa, na problem alergii. Ten z kolei, nieustannie się powiększa. Dawniej pojęcie uczuleń było obce wielu ludziom. Dziś na temat alergii prowadzi się mnóstwo badań, konwentów i dyskusji. Alergie pokarmowe są jedną z silniejszych grup uczuleń. Chorują dorośli i dzieci, którzy muszą często zmienić swoje życie, by móc normalnie funkcjonować z alergią.
Alergia pokarmowa typu III
Alergia pokarmowa typu III to alergia IgG-zależna. Polega na nadmiernej reakcji układu immunologicznego, na naturalne składniki żywności. Ma charakter alergii ukrytej, przez co ciężko ją wykryć. Reakcja alergiczna na spożywany pokarm zwykle jest opóźniona. W praktyce, oznacza to pojawienie się objawów nawet po kilku dniach. Przez taki mechanizm systemu odpornościowego, trudno wykryć uczulenie. Pacjenci, mogą więc żyć w nieświadomości przez długie lata.
Objawy alergii pokarmowej typu III
Po zaobserwowaniu typowych objawów, możemy mówić o alergii pokarmowej typu III. Wśród najbardziej charakterystycznych oznak alergii zalicza się problemy żołądkowo-jelitowe oraz skórne. Ten rodzaj alergii może przyczynić się do rozwoju wielu innych dolegliwości takich jak nadwaga, nadciśnienie, cukrzyca typu II czy zawroty głowy. Alergia pokarmowa może wywołać także objawy ze strony układu nerwowego takie jak ADHD, depresję czy stany lękowe. Zmiany często pojawiają się również na skórze, w postaci atopii, łuszczycy lub świądu. Oznaki alergii są dodatkowym utrudnieniem dla lekarzy, ponieważ przypominają wiele innych schorzeń alergicznych.
Leczenie alergii
W leczeniu alergii pokarmowej typu III polega na stosowaniu diety eliminacyjnej oraz leczeniu ewentualnych chorób towarzyszących. Właściwe odżywianie jest podstawą do zniwelowaniu objawów alergii. Dzięki unikaniu alergenów, organizm może prawidłowo funkcjonować, a my możemy ze spokojem i zdrowiem, przeżywać każdy dzień.
Katarzyna Antos