Leki na alergię
Pixabay

Objawy uczulenia są nie tylko nieprzyjemne, ale i niekiedy niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. W przypadku ich wystąpienia, z pomocą przychodzą leki na alergie, które dzielą się na dostępne na receptę oraz bez. Które leki przeciwalergiczne wykazują większą skuteczność?

Preparaty przeciwhistaminowe, popularnie określane mianem leków przeciwalergicznych, stosowane są w przypadku występowania uciążliwych objawów alergii. Niezależnie od tego, czy powodem jest alergia pokarmowa czy też inny czynnik wywołuje reakcję uczuleniową, tego rodzaju leki hamują receptor histaminowy, redukując objawy alergii. Objawy alergiczne najczęściej występują pod postacią takich dolegliwości jak katar sienny, łzawienie oczu, swędzenie nosa czy zmiany skórne.

Leki na alergie – kiedy są niezbędne?

W jaki sposób jednak dochodzi do reakcji? Uczulenie wynika z nadmiernej reakcji naszego układu odpornościowego na konkretną substancję – alergenami mogą być na przykład składniki zawarte w żywności, sierść zwierząt bądź pyłki roślin. Kiedy organizm uznaje je za obce, jego reakcja obronna zwiększa wydzielanie histaminy, która następnie staje się powodem charakterystycznych i nieprzyjemnych objawów, świadczących o wystąpieniu reakcji alergicznej.

Ignorowanie objawów uczulenia jest wyjątkowo nieodpowiedzialne. Choroby alergiczne, które nie zostały zdiagnozowana i nie są w odpowiedni sposób leczone, stwarzają poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Skutkiem tego mogą być między innymi przewlekłe problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego oraz poważne infekcje zatok lub ucha środkowego.

Leczenie opiera się na przyjmowaniu środków, które stanowią leki na alergie. Warto jednak wiedzieć, że jakiekolwiek uczulenie musi być najpierw zdiagnozowane przez lekarza, który zleci niezbędne w tym celu badania, takie jak testy skórne oraz inne testy alergologiczne. Konsultacja lekarska pozwoli określić również właściwe dla pacjenta ŚRODKI LECZNICZE NA RECEPTĘ, stosowane na różnego rodzaju choroby alergiczne.

Leki na receptę czy bez – które wybrać?

Niektórzy pacjenci stosują leki na alergie bez recepty, które są dostępne w każdej aptece. Czy jednak jest to dobry pomysł? Chociaż w niektórych przypadkach pomogą one złagodzić objawy uczulenia, warto mieć na uwadze, że mogą również niekorzystnie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Samodzielne stosowanie jakichkolwiek leków jest niebezpieczne zwłaszcza w przypadku, gdy alergia nie została zdiagnozowana i jedynie podejrzewamy, co może być przyczyną objawów.

Tym bardziej nie powinno się stosować środków bez recepty, jeżeli potwierdzono u nas alergię, jednak nie znajdujemy się pod stałą kontrolą lekarską. Alergia może się nasilać, dlatego też ogólnodostępne leki w pewnym momencie mogą nie wystarczyć. Leki na receptę konieczne są w przypadku występowania silnych reakcji alergicznych, gdyż wykazują większą skuteczność w leczeniu objawów uczulenia.

Obecnie bez problemu można skonsultować się z lekarzem przez internet – po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i dostarczeniu wyników badań zostanie wystawiona pacjentowi recepta online, którą będzie mógł zrealizować w każdej aptece. E recepta to wygodny sposób pozyskania leków również dla osób, które są w trakcie kuracji, a ich leki wkrótce się skończą. Jest to duże udogodnienie zwłaszcza dla osób, które nie mają możliwości opuszczenia domu w celu odbycia wizyty lekarskiej, jednak potrzebują kontynuować przyjmowanie przepisanych wcześniej leków. Z pomocą erecepty taka osoba nie musi się już martwić, że zabraknie jej niezbędnych leków o działaniu przeciwalergicznym.