helicobacter-pylori-a-alergia

Niektóre bakterie bywają groźne dla zdrowia naszego organizmu. Mogą mieć także wpływ na rozwój innych schorzeń. Co ma wspólnego zakażenie helicobacter pylori z alergią?

Helicobacter pylori

Helicobacter pylori to bakteria, która najlepiej funkcjonuje w kwaśnym środowisku ludzkiego żołądka. Może znajdować się w jelitach i przewodach. Uszkadzając błony śluzowe żołądka, może prowadzić do rozwoju nowotworów. Bakteria wywołuje między innymi chorobę wrzodową. Zakażenie dotyczy w Polsce milionów osób, jednak większość z nich nie obserwuje żadnych, niepokojących objawów choroby. Do zakażenia nie trzeba wiele. Bakterie przenoszone są drogą usta-usta. Mogą znajdować się także w zanieczyszczonej wodzie, na owocach i warzywach. Nieodpowiednie warunki higieniczne i sanitarne sprzyjają rozwojowi tych bakterii.

Helicobacter pylori a alergia

Ta niewielka bakteria wyrządza szkody nie tylko związane z układem pokarmowych. Jej aktywna obecność w ludzkim organizmie, przyczynia się do rozwoju poważnych chorób oraz alergii. Bakteria Helicobacter pylori osłabia barierę ochronną żołądka, przez co organizm staje się bardziej podatny na wszelkie alergeny pokarmowe. Infekcja bakteryjna może być przyczyną alergii pokarmowych. W takim przypadku, objawy będą dotyczyły skóry. Wśród najczęstszych wyróżnia się pokrzywkę a nawet atopowe zapalenie skóry, którego objawy są niezwykle uciążliwe i bolesne.

Rozpoznanie szkodliwej bakterii

bakterie

Wszelkie niepokojące objawy takie jak ciągłe problemy pokarmowe czy skórne mogą świadczyć o negatywnym działaniu bakterii Helicobacter pylori, w naszym układzie pokarmowym. Jej obecność w organizmie sprawdza się za pomocą specjalnego testu, wykonywanego z krwi. Pozwala on ustalić, czy mamy styczność z zakażeniem. Dodatkowo zaleca się wykonanie badań endoskopowych, histopatologicznych i testów oddechowych. W leczeniu stosuje się kurację antybiotykową. W celu wzmocnienia odporności organizmu warto przyjmować probiotyki, które zmienią środowisko szkodliwych bakterii i wzmocnią ochronę żołądka. W przypadku zakażenia jednej osoby w rodzinie zaleca się wykonanie badań u wszystkich jej członków, ponieważ istnieje wysokie ryzyko wystąpienia u nich Helicobacter pylori.

Mała bakteria taka jak Helicobacter pylori, poprzez zakażenie może wyrządzić wiele szkód, w tym powstanie alergii. Dbając o prawidłową higienę i bezpieczeństwo zdrowia unikniemy kłopotów z żołądkiem i naszą skórą. Bakterie, mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów mogą spowodować poważne skutki, więc warto chronić swój układ pokarmowy i cały organizm.