alergen

Ryby stanowią część zdrowej diety, ponieważ dostarczają nam cennych składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych. To jednocześnie popularny alergen, który może zaszkodzić organizmowi alergika.

Ryby na świątecznym stole

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym kupujemy dużo ryb. Sama kolacja wigilijna ma postny charakter, więc dary morza są najlepszym jej składnikiem. Na stole króluje więc karp, śledzie, czasem też łosoś oraz dorsz. Przyrządzamy ryby po żydowsku, grecku czy kaszubsku. Bez wątpienia mają niepowtarzalny smak, który podkreśla świąteczny charakter. Miłośnicy ryb z pewnością nie mogą doczekać się wigilijnej kolacji. Ryby na świątecznym stole to popularny alergen,na który warto uważać. By uroczysta wieczerza nie zakończyła się nagłą reakcją alergiczną, warto zapoznać się ze specyfiką uczulenia.

Rodzaje ryb

Istnieją różne ryby, a potencjalnie wszystkie mogą uczulić. Wyróżniamy jednak te, które są najsilniejszymi alergenami w swojej grupie. Należą do nich takie gatunki jak dorsz, łosoś, tuńczyk, flądra, śledź, pstrąg, tilapia czy szczupak. Osoba uczulona na tuńczyka, zwykle ma alergię także na pozostałe ryby. Ryby są silnym alergenem, dlatego sam ich zapach może wywołać objawy alergii. Wywar rybny czy krojenie warzyw na tej samej desce, co ryby, także nie są wskazane dla alergika. Wybierając świąteczne potrawy należy upewnić się, jak zostały przygotowane.

Objawy alergii na ryby

Każdy organizm inaczej reaguje na dany alergen. Podobnie jest w przypadku ryb. Najczęściej występuje wstrząs anafilaktyczny. Anafilaksja to zespół ogólnoustrojowych objawów, takich jak omdlenia, gorączka czy trudności z oddychaniem. Objawy są groźne dla życia alergika, ponieważ następują nagle i szybko. Nieoceniona jest więc ekspresowa pomoc medyczna. Do typowych oznak alergii na ryby zaliczamy także reakcje skórne, jak świąd, rumień czy pokrzywka. Często pojawiają się także objawy ze strony układu pokarmowego. Zaobserwować możemy ból brzucha, nudności, biegunki i wymioty. Nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie. U niektórych alergia ujawni się pod postacią reakcji skórnych, a u innych pojawią się dolegliwości pokarmowe. Niestety obróbka termiczna nie wpływa na siłę alergenów ryb. Zarówno te surowce, jak i ugotowane mogą uczulić. Jak wspomnieliśmy, uważać należy na opary, wydzielane podczas przygotowywania potraw z ryb.

alergiaRyby są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, a przy alergii trzeba wykluczyć je z diety. Ze względu na wartości odżywcze, ich niedobór trzeba uzupełnić innymi, bezpiecznymi produktami spożywczymi. Jaja,mięso i sery to bogate w minerały, białko i niezbędne kwasy składniki diety, dlatego należy je spożywać. Przed zmianą diety najlepiej skonsultować się z lekarzem alergologiem oraz dietetykiem, który podpowie nam, co jeść, by uzupełnić braki.

Katarzyna Antos