celiakia

Celiakia to choroba, która jest coraz częściej diagnozowana u najmłodszych. Dziecko z celiakią musi zrezygnować ze swoich ulubionych produktów zawierających gluten. Czym charakteryzuje się choroba i jak z nią żyć?

Celiakia to nie wyrok

Celiakia to immunologiczna choroba trzewna. Jej podłoża należy szukać w genach. Gluten działa w tym wypadku na organizm, niczym środek toksyczny. Zaburza pracę układu trawiennego, co upośledza wchłanianie pokarmu. W efekcie pojawiają się różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, wzdęcia czy biegunki. Celiakia jest często mylona z alergią. Jedyną skuteczną formą leczenia jest unikanie spożywania glutenu, czyli wprowadzenie w życie specjalnej diety bezglutenowej, w większości przypadków na całe życie.

Dziecko z celiakią

Wykrycie celiakii u dzieci oznacza konieczność zmiany nawyków żywieniowych. Gluten to główny składnik wielu zbóż takich jak pszenica czy jęczmień. Znajdziemy go w pieczywie, makaronach, ciastkach a nawet sosach czy wędlinach. Wykluczenie glutenu z diety to wyeliminowanie wszystkich produktów, które zawierają zbożowe białko. Rodzice muszą przyłożyć duża wagę do zakupów i uważnego czytania etykiet. Symbol przekreślonego kłosa oznacza produkt bezglutenowy, więc warto szukać go na opakowaniach. Produkty wolne od glutenu są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Coraz częściej są obecne także w supermarketach, więc dostęp do nich wcale nie jest tak trudny, jak nam się wydaje. Dziecko z celiakią może trudność przejść przez zmiany w diecie, ale od czego jest kreatywność. Wystarczy poszukać przepisów i bezpiecznych produktów. Taka dieta może okazać się ciekawym wyzwaniem i polem do popisu w kuchni. Możemy zachęcić malucha do odkrywania nowych smaków i wspólnego gotowania. Wsparcie rodziny jest bardzo ważne. Zdarza się, że w przypadku celiakii u dziecka, cała rodzina przechodzi na dietę bezglutenową, co oczywiście nie jest koniecznością. Tego typu zachowania to dobry przykład na zdrowsze odżywianie i wspólną walkę z chorobą.

bez glutenuProdukty bezglutenowe wcale nie są mniej smaczne czy odżywcze niż te, które zawierają uczulające białko. Dziecko z celiakią szybciej wdroży w życie nowe nawyki, jeśli pokażemy mu, że takie jedzenie jest dobre. Ciekawe przepisy czy alternatywne formy ulubionych dań zrekompensują dziecku zmiany. Dzięki temu pozbędzie się dokuczliwych objawów choroby, funkcjonując w pełni prawidłowo i szczęśliwie.

Katarzyna Antos