Osób dorosłych cierpiących na tę chorobę jest zdecydowanie mniej niż dzieci, a sami pacjenci stosujący się do zaleceń lekarza rzadziej skarżą się na pojawiające się dolegliwości będące reakcją alergiczną na kontakt z uczulającym pokarmem.

Co więcej, jeżeli na alergię pokarmową cierpi osoba dorosła, zwykle ma ona charakter przewlekły, a pacjent samodzielnie potrafi rozpoznać ewentualne ataki alergii.Odpowiednia profilaktyka, a także stała opieka lekarska to często wystarczający sposób na radzenie sobie w życiu chorego na alergię pokarmową.
Wystąpienie po raz pierwszy reakcji alergicznych po spożyciu pokarmu u osób dorosłych zdarza się niezwykle rzadko, jednak w takim przypadku należy zrezygnować z jedzenia produktów, które wszelkiego rodzaju dolegliwości spowodowały. Oczywiście wskazana jest także wizyta u lekarza, jeżeli objawy są bardzo intensywne lub utrzymują się dłużej niż przez 24 godziny.
Kobiety, które należą do grupy tzw. uczuleniowców będąc w ciąży powinny zadbać o właściwą dietę, eliminując z niej lub minimalizując wszystkie produkty znajdujące się w grupie wpisanych na czarną listę najczęściej uczulających. Nawet jeżeli ciężarna (lub jej partner) cierpi na inną odmianę alergii (np. skórną) powinna ona zadbać o właściwą profilaktykę zarówno w okresie ciąży, jak i w czasie karmienia piersią. Wynika to przede wszystkim z tego, że dziecko rodziców-alergików, jest znacznie bardziej narażone na wystąpienie alergii, niż dzieci rodziców zdrowych. Z tego też powodu tak istotnym jest właściwa dieta matki w trakcie ciąży, jak i przez cały czas karmienia piersią. Co więcej, naturalny pokarm matki podawany przez pół roku, skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia u dziecka alergii.
Reakcje alergiczne dorosłych cierpiących na alergie pokarmowe mogą być bardzo gwałtownie i niebezpieczne dla życia pacjenta. Opuchlizna przewodu pokarmowego lub ataki duszności to najczęściej spotykane objawy, przy ciężkiej nadwrażliwości na składniki pokarmowe.