alergia na szpinak

Szpinak to źródło zdrowia, nic dziwnego, że rodzice często zachęcają dzieci, by zjadały zielone listki tej rośliny. Mimo wielu cennych składników, roślina ta może wywołać uczulenie. Alergia na szpinak – jakie są jej przyczyny i objawy?

Szpinak – zdrowy nie dla wszystkich?

Wiele roślin dostępnych w naszym kraju, kryje w sobie cenne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. Szpinak należy do tej samej rodziny roślin, co doskonale nam znany burak liściowy, czyli boćwina, którą zajadamy się w sezonie wiosenno-letnim. Oprócz żelaza, szpinak zawiera duże ilości histaminy. W mechanizmie alergii, histamina odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ jest wydzielana przy kontakcie organizmu z alergenem. Substancja ta odpowiada za objawy reakcji alergicznych. Wychodzi na to, że szpinak, nie każdemu będzie służył na zdrowie.

Alergia na szpinak – przyczyny i objawy

Alergia na szpinak nie występuje zbyt często. Wyróżnia się dwa typu uczulenia. Reakcje alergiczne mogą być związane z alergią pokarmową lub alergią wziewną. Szpinak wywołuje zmiany skórne w postaci wykwitów lub inne objawy uczuleniowe. Niezwykle rzadką, ale jednak możliwą reakcją jest alergia kontaktowa na szpinak, która może pojawić się u osób związanych zawodowo z gastronomią. Uczuleni na szpinak, mogą mieć także alergię na lateks czy białka pyłku roślin. Badacze rozpoznają również alergie krzyżowe, które zachodzą pomiędzy szpinakiem i pleśnią, jednak w medycynie ilość takich przypadków jest do tej pory bardzo mała.

szpinakW diagnostyce alergii na szpinak nie stosuje się specjalnie opracowanych testów, ponieważ przez wzgląd na małą liczbę przypadków alergików, takowe metody badawcze nie powstały. W rozpoznaniu alergii pomaga więc doustna próba prowokacyjna, którą mogą posługiwać się tylko wykwalifikowani specjaliści, z zakresu alergologii.

Szpinak uczula bardzo rzadko, co nie oznacza, że nie warto uważać na roślinę, szczególnie w okresie kwitnienia, który przypada na lato.

Katarzyna Antos