alergia-na-soje

Wiele naturalnych produktów pochodzenia roślinnego wywołuje uczulenia. Wśród nich wyróżnia się alergia na soję – co należy o niej wiedzieć?

Soja

Soja kojarzona jest z dietą wegetariańską. To roślina strączkowa, która może zastąpić mięso. Zawiera cenne białko, które jest niezbędne w codziennej diecie. Soja to także źródło tłuszczów, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak potas, magnez, żelazo i fosfor. Na naszym rynku dostępnych jest wiele produktów z nasion soi, jak kotlety sojowe, mleko sojowe czy tofu.

Alergia na soję

Wyróżnia się dwa rodzaje alergii na soję – pierwotną i wtórną. W przypadku pierwszego typu, dochodzi do reakcji alergicznych w wyniku kontaktu z białkami. Nie obserwujemy wtedy żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero przy kolejnym zetknięciu się z alergenem.Wtórna alergia charakteryzuje się reakcjami przy innych, podobnych alergenach takich jak pyłek brzozy. W takiej sytuacji, już przy pierwszym kontakcie mogą wystąpić objawy uczulenia.

Objawy alergii

Objawy alergii na soję są podobne jak w przypadku innych uczuleń pokarmowych. Najczęściej występujące dolegliwości dotyczą układu pokarmowego. Zwykle są to bóle brzucha, nudności, biegunki czy wymioty. Towarzyszyć temu może obrzęk warg, jeżyka oraz zaczerwienienie okolicy ust. Do symptomów alergii należy również senność, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, zmiany skórne czy napady astmatyczne. U dzieci, ten typ alergii może powodować brak przyrostu masy ciała, apetytu czy spowolnienie rozwoju umysłowego.

Diagnostyka uczulenia na sojęsoja

W diagnostyce alergii na soję stosuje się testy prowokacyjne, które pomagają rozpoznać uczulenie. Gdy ta metoda zawiedzie, można wykonać także badanie na obecność przeciwciał IgE, które wykonuje się z krwi osoby uczulonej. Testy skórne, można zastosować tylko do wykluczenia tego alergenu. Odpowiednie postępowanie diagnostyczne umożliwia podjęcie dalszych kroków w walce z alergią.

Leczenie alergii na soję

Leczenie alergii na soję, tak jak w przypadku innych alergii pokarmowych, polega na stosowaniu diety eliminacyjnej. Alergik musi wykluczyć z codziennego jadłospisu produkty, zawierające nawet niewielkie ilości soi. Taka dieta może okazać się wyzwaniem, ponieważ soja znajduje się w wielu produktach spożywczych. Przestrzeganie jej, zapewni nam życie bez niepokojących reakcji alergicznych, więc warto wprowadzić ją w życie.