alergia na sezam

Nasiona mogą uczulać, a sezam jest spośród nich jednym z silniejszych alergenów. Jakie są przyczyny uczulenia? W jaki sposób objawia się alergia na sezam?

Alergia na sezam

Sezam jest rośliną oleistą, ten indyjski, nawet najstarszą tego rodzaju na świecie. Nasiona sezamu,choć niewielkich rozmiarów, mają bardzo silne właściwości alergizujące. Sezam jest wykorzystywany w produkcji żywności. Stanowi dodatek do różnych dań i słodkości. Z rośliny wytwarza się także olej, stosowany w szeroko pojętej gastronomii. Alergia na sezam występuje dość często, szczególnie u dzieci, choć osoby dorosłe także narzekają na ten alergen pokarmowy. Oprócz sezamu, także inne nasiona, jak mak, słonecznik czy dynia, także mogą uczulać, dlatego warto na nie uważać, zwłaszcza komponując dietę malucha.

Alergia na sezam – przyczyny i objawy

Nasiona sezamu znajdziemy w pieczywie, batonikach czy innych produktach spożywczych. Objawy alergii pokarmowej często pojawiają się bardzo szybko, tuż po spożyciu szkodliwego alergenu. Nawet przy dość łagodnych obawach, należy zachować czujność, ponieważ każda następna reakcja alergiczna, może przybrać na sile. Alergia na sezam, tak jak inne uczulenia tego typu niesie ryzyko wystąpienia anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to zespół objawów dotyczących całego organizmu człowieka. Może zakończyć się poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią, więc z alergią pokarmową nie ma żartów. W przypadku sezamu, zwykle objawy nie są tak drastyczne. Po jego spożyciu może pojawić się pokrzywka, wyprysk alergiczny, świąd czy obrzęk twarzy. Reakcje mogą ujawnić się w postaci obrzęku gardła i krtani, blokując swobodne oddychanie. Inne, typowe oznaki alergii, to dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunki, wymioty czy ból brzucha oraz mdłości.

Sezam pojawia się nie tylko w pieczywie. Znajdziemy go w składzie produktów mięsnych, ciastkach, muesli, makaronie oraz różnych mieszankach przypraw. Przy jego użyciu produkuje się popularny hummus oraz chałwę. Oprócz przemysłu spożywczego, sezam jest składnikiem środków farmakologicznych i kosmetyków, więc także na takie produkty powinni zwracać uwagę alergicy. Najlepiej dokładnie czytać etykiety produktów, sprawdzać skład nowych kosmetyków oraz rozmawiać z obsługą restauracji czy barów, na temat produktów, użytych do przygotowania potraw.

Osoby uczulone na sezam, często reagują także na inne alergeny pokarmowe – kiwi oraz żyto. Niektórzy alergicy, wykazujący tylko lekką postać alergii, mogą spożywać pieczywo posypane sezamem. Dzieje się tak, ponieważ reakcje niekiedy występują tylko przy łamanych nasionach. Duży procent uczulonych na orzeszki ziemne, wykazuje także nadwrażliwość na nasiona sezamu.

nasiona Przy podejrzeniu alergii warto wykonać testy skórne oraz badanie krwi. Po potwierdzeniu diagnozy przez alergologa, pacjent może przyjmować leki przeciwhistaminowe. W razie wstrząsu anafilaktycznego, konieczna może okazać się aplikacja adrenaliny. Osoba z alergią na sezam musi unikać spożywania wszelkich produktów, zawierających nasiona.

Katarzyna Antos