alergia na ryż

Ryż to popularny na całym świecie składnik wielu potraw. Obok mąki czy makaronu to niezbędnik w domowej kuchni. Ale czy ryż może uczulać? Jak objawia się alergia na ryż?

Ryż – niezbędnik kuchni

Zaliczamy go do zbóż. Miliony ludzi na całym świecie żywią się właśnie ryżem. Uprawiany w ciepłym i gorącym klimacie, jest sprowadzany do wielu krajów. Najbardziej powszechną odmianą jest ryż biały. Coraz chętniej stosujemy jednak w naszej kuchni ryż brązowy, czerwony czy czarny, który ma zdecydowanie więcej cennych składników odżywczych. Z ryżu przygotujemy pyszne dania wytrawne i desery. Stosujemy go nie tylko jako dodatek do warzyw czy mięs ale także do sushi, risotta czy gołąbków. Ryż zawsze warto trzymać w kuchennej szafce.

Alergia na ryż

Alergie pokarmowe mogą dotyczyć przeróżnych produktów spożywczych. Alergia na ryż także jest możliwa. Ryż należy do zbóż, ale nie zawiera glutenu tak jak pszenica czy żyto. W krajach europejskich, więc również w Polsce, ryż uczula bardzo rzadko. W państwach azjatyckich, gdzie obserwuje się największe spożycie tego produktu, alergia na ryż nie należy do najpopularniejszych uczuleń pokarmowych. Ryż może być niebezpieczny dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry czy astmę. Jego spożycie może spowodować nasilenie objawów choroby.

Alergia na ryż u dzieci

Z reguły uznaje się ryż za bezpieczny składnik diety, szczególnie dzieci, które są uczulone na gluten. Niestety zdarzają się przypadki, że u dziecka stwierdza się także alergię na ryż. Wtedy żywienie jest nieco utrudnione dla rodziców. Wiele producentów stosuje ryż w produkcji gotowych obiadków dla dzieci czy kaszek. Rodzice muszą więc dokładnie sprawdzać etykiety lub sami przygotowywać dziecku posiłki, np. bazujące na kukurydzy. Większość mieszanek bezglutenowych zawiera ryż, więc nawet tego typu żywność może nie być odpowiednia.

Alergia na ryż – objawy

ryżAlergia na ryż objawia się głównie dolegliwościami skórnymi takimi jak zaczerwienienie czy wysypka. Przy atopowym zapaleniu skóry, jej stan może się pogorszyć. To samo dotyczy także astmy. Po zjedzeniu produktu zawierającego ryż, objawy skórne mogą pojawić się nawet na drugi dzień po spożyciu. Wówczas najlepiej wykonać testy skórne lub testy z krwi, które pozwolą stwierdzić alergię na ryż. Po jej rozpoznaniu, alergik musi unikać wszelkich produktów zawierających białko ryżowe.

Katarzyna Antos