marchewka

Marchew to warzywo które znamy i kochamy. Zupa bez marchewki czy tradycyjna surówka do obiadu jest dla niektórych nie do wyobrażenia. Oprócz wielu swoich zalet, marchew może nam zaszkodzić i wtedy pojawia się alergia na marchewkę – jakie daje objawy?

Alergia na marchewkę

Marchewka uczula bardzo często. To popularny alergen pokarmowy. Najczęściej diagnozuje się alergię na marchewkę u chorych na zespół alergii jamy ustnej. Uczulenie może być związane z pyłkami roślin. Alergicy nadwrażliwi na pyłek brzozy i bylicy mogą wykazywać oznaki alergii na marchewkę. Białka roślinne znajdujące się w warzywie mogą być traktowane przez organizm ludzki jako wrogi czynnik. Wtedy dochodzi do reakcji alergicznych, w następstwie czego pojawiają się rożne objawy.

Jakie daje objawy?

Alergia na marchewkę może wykazywać objawy dotyczące nie tylko układu pokarmowego ale również skóry. Najbardziej alergizująca jest świeża marchew, czyli w startej postaci jako dodatek do surówki czy w połączeniu z jabłkiem także może wywołać niepokojące objawy. Po obróbce termicznej warzywo może zmniejszyć swoje właściwości. Do objawów alergii na marchewkę zalicza się pokrzywka. Po zjedzeniu warzywa, na skórze mogą pojawić się swędzące bąble. Obrzęk skóry pojawia się często także w jamie ustnej, co jest groźne dla alergika. Opuchnięte gardło niesie ryzyko uduszenia, więc przy tego typu oznaki alergii należy szybko skorzystać z pomocy lekarskiej. Leki przeciwhistaminowe zniwelują obrzęk. W poważnych przypadkach podaje się domięsniowo środki rozluźniające mięśnie, które umożliwiają swobodny oddech. Innym, charakterystycznym objawem są problemy z układem pokarmowym takie jak biegunki czy wymioty. Na skórze może pojawić się wyprysk, szczególnie w okolicach odbytu. Jeśli zaobserwujemy tego typu objawy warto udać się do alergologa. Wykonanie testów skórnych lub prowokacyjnych przy użyciu świeżej marchewki, rozwieją nasze wątpliwości dotyczące alergii. W przypadku potwierdzenia diagnozy lekarz może zlecić zastosowanie diety eliminacyjnej, czyli wykluczeniu marchwi z codziennej diety. marchewkaAlergicy powinni uważać w szczególności na przyprawy. Mieszanki warzywne, które tak chętnie stosujemy w kuchni, bardzo często zawierają marchew czy seler. Alergeny nawet w niewielkiej ilości mogą zaszkodzić, więc najlepiej dokładnie czytać etykiety produktów.

Alergia na marchewkę może prowadzić do tak silnych reakcji jak ostra pokrzywka, zagrażająca życiu. Marchew to często pojawiający się alergen, dlatego osoby uczulone powinny zwracać szczególną uwagę na to co jedzą. Mimo wielu cennych składników, które posiada to zdrowe warzywo, nie dla wszystkich jest odpowiednie.

Katarzyna Antos