alergia-na-gruszki

Wraz z nadejściem jesieni możemy zajadać się pysznymi gruszkami, a raczej niektórzy mogą. Alergia na gruszki występowała już w dawnych czasach, ale dopiero współcześnie można ją zdiagnozować. Jakie są przyczyny i objawy uczulenia. Na czym polega skuteczne leczenie?

Alergia na gruszki

Gruszki to słodkie, bardzo smaczne owoce, które znajdziemy w wielu ogrodach i działkach. Wrzesień to miesiąc,w którym gruszki pojawiają się na targowiskach. Ewidentnie kojarzone z jesienią gruszki, należą do owoców pestkowych, a te z kolei bardzo często uczulają i reagują w postaci alergii krzyżowych. Dziś problem alergii pokarmowych ma wiele twarzy. Gruszki, mimo tego, że są zdrowe i smaczne, także uczulają.

Przyczyny alergii

Alergeny owoców pestkowych mają podobną budowę, jak cząsteczki pyłku brzozy. Dlatego zachodzą reakcje krzyżowe. Gruszki należą do tej grupy alergenów, podobnie jak jabłka czy czereśnie. Osoby z alergią na trawy i zboża, są narażone także na alergeny pokarmowe, w tym owoce gruszki. Inną przyczyną alergii są zanieczyszczenia środowiska i chemiczne substancje, wykorzystywane przy uprawie drzew owocowych oraz produkcji żywności. Najbardziej uczulają świeże owoce, a po obróbce termicznej, raczej tracą one właściwości alergizujące, ponieważ wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na alergeny.

Objawy uczulenia na gruszki

Organizm człowieka może różne zareagować na spożywane pokarmy. W przypadku alergii, układ immunologiczny nie toleruje zawartych w jedzeniu związków, czyli alergenów pokarmowych. W praktyce oznacza to, że po zjedzeniu danego produkty, pojawiają się niepokojące sygnały ze strony organizmu. Przy alergii na gruszki, często obserwujemy zespół alergii jamy ustnej, czyli OAS. Nawet po dotknięciu owocu, na skórze może wystąpić pokrzywka kontaktowa, zlokalizowana głównie na palcach i wargach. Alergię na gruszkę często łączy się z sezonowym nieżytem nosa czy chorobą, jaką jest astma. Niewykluczone są także atopowe choroby skóry. Niezwykle rzadkim objawem, jeśli chodzi o gruszki, jest wstrząs anafilaktyczny.

Leczenie

alergiaAlergia na gruszki jest wykrywana za pomocą testów punktowych lub prowokacji metodą podwójnej ślepej próby z użyciem placebo. Leczenie alergii pokarmowej zwykle opiera się na wprowadzeniu specjalnej formy odżywiania, jaką jest dieta eliminacyjna. To dieta wykluczająca, która polega na odstawieniu uczulających produktów pokarmowych. Na objawy alergii, doraźnie pomagają leki przeciwhistaminowe. Zastosować można także odczulanie, które umożliwia pozbycie się dokuczliwych objawów alergii.

Katarzyna Antos