alergia

Używki, takie jak napoje alkoholowe mogą uczulać, przez wzgląd na zawartość różnych składników. Czym charakteryzuje się alergia na alkohol?

Alkohol nie dla każdego

Doskonale wiemy, że spożywanie alkoholu szkodzi naszemu zdrowiu. Nie każdy może napić się piwa czy wina. Kobiety w ciąży czy dzieci, nie powinny sięgać po alkohol, który mógłby wywołać poważne skutki zdrowotne, takie jak zatrucia czy zaburzenia ciąży. W okresie wakacji, częściej bywamy na przyjęciach i wszelkich imprezach, gdzie może pojawić się alkohol. Tego typu napoje także mogą uczulić. Alergia na alkohol nie występuje często. Należy do grupy alergii pokarmowych. Alkohol może dodatkowo nasilić objawy alergii lub zaburzyć mechanizm wytwarzania histaminy, powodują niepokojące reakcje organizmu.

Alergia na alkohol

Niektóre z alkoholi mogą zawierać silne alergeny, w postaci chemicznych dodatków, barwników i innych substancji. Najwięcej znajdziemy ich w niskoprocentowych napojach wyskokowych. Wszelkiego rodzaju kolorowe drinki, może i cieszą oczy i podniebienie, ale nie są odpowiednie dla osób ze skłonnością do alergii pokarmowych. Czysty alkohol nie jest sam w sobie pełnym alergenem, dlatego nie powinien uczulić. Zaobserwowanie reakcji alergicznych po wypiciu takiego napoju, może być efektem rozpadu związków alkoholowych w organizmie czy alergii na inny czynnik.

Wino

Najlepsze wino jest przygotowywane z winorośli lub różnych owoców. Uczulenie na wino może dotyczyć osób, które są uczulone na pyłki tej rośliny, lub owoce, które zostały wykorzystane do jego produkcji. Reakcje alergiczne zwykle przyjmują formę astmy i pojawiają się zarówno po spożyciu czerwonego jak i białego wina. W przypadku szampana, raczej nie dochodzi do odczynów alergicznych. Co ciekawe, najrzadziej uczulają mocne wina, typu sherry oraz porto. W przypadku wina, mowa także o reakcjach siarki z białkami, więc to one mogą być przyczyną problemów.

Piwo

Alergia na piwo może rozwijać się latami. Chodzi głównie o nadwrażliwość na jęczmień, który jest wykorzystywany do produkcji złotego napoju. Jęczmień zawiera bowiem gluten, który należy do grupy alergenów pokarmowych. Uczulenie może objawiać się poprzez zmiany skórne w postaci wysypki lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, wymioty oraz wzdęcia.

Spirytus

alergiaSpirytus to alkohol w czystej postaci, co nie zmienia faktu, że może wywołać alergię. Etanol ułatwia transport alergenów, zwiększając przepuszczalność błon jelitowych. O relacji alergicznej możemy mówić przy silnym zaczerwienieniu skóry, wysypce czy wystąpieniu różowych plam na skórze. Wtedy należy zrezygnować ze spożycia takiego trunku i udać się do alergologa.

Katarzyna Antos